Znaczenie wychowania przedszkolnego dla rozwoju współczesnego dziecka.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze i decydująco wpływają na rozwój człowieka, który zachodzi w ciągu całego życia.

W programach edukacyjnych adresowanych do małych dzieci podkreśla się, iż właśnie wtedy rozwija się zdolność do nauki. Doświadczenia w tym czasie zdobyte przez dziecko mają istotne znaczenie dla odniesienia w przyszłości sukcesów w szkole .

Bardzo często wśród rodziców istnieje przekonanie, że przedszkole jest instytucją zapewniającą dzieciom tylko opiekę w czasie gdy oni pracują. Tak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z wartości wychowania przedszkolnego dla dalszego rozwoju dziecka. Współczesne przedszkole stara się najlepiej jak może wspierać rozwój dziecka, traktując dziecko i jego rodziców jak partnerów.

Wychowanie przedszkolne to fundament. Musi on być solidny, gdyż na nim buduje się piętra, czyli poszczególne szczeble edukacyjne.

Małe dziecko w dorosłym życiu będzie takim człowiekiem jakiego ukształtujemy w okresie najwcześniejszego dzieciństwa.

Co daje dziecku pobyt w przedszkolu?
  • pozwala na nawiązania pierwszych kontaktów społecznych,
  • zapewnia warunki do radosnej zabawy indywidualnej i w zespole dziecięcym,
  • umożliwia poznawanie świata poprze samodzielne badanie, doświadczanie i eksperymentowanie,
  • zapewnia warunki do systematycznego zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,